News

PRAPREMIERA "POPIEŁUSZKI" SIKORSKIEJ-MISZCZUK
06/06/12
9 czerwca w Teatrze Polskim w Bydgoszczy odbędzie się prapremiera sztuki pt. Popiełuszko Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w reż. Pawła Łysaka.

ŚMIERĆ KALIBANA MAGDY FERTACZ NA BERLINER FESTSPIELE
07/05/2012
Czytanie sceniczne sztuki Magdy Fertacz - finalistki tegorocznego konkursu Stueckemarkt odbędzie się 14 maja w Haus der Berliner Festspiele w reż. Dominic'a Friedla. Śmierć Kalibana opublikował Dialog w nr 3/12. 

E-BOOK THEATERSLAM
1/03/2012
Pod patronatem Theater der Zeit ukazuje się e-book z 14 polskimi dramatami w tłumaczeniu na niemiecki, wśród których znajduje się 8 sztuk prezentowanych w ramach wydarzenia Theaterslam – spotkania polskich dramatopisarzy z berlińską publicznością, które zorganizowały w listopadzie 2011r. Akademie der Kuenste, Agencja Dramatu i Instytut Polski w Berlinie. http://www.theaterderzeit.de/blog/meldungen/tdz-pressemitteilungen/theaterslam_strich_neueste_dramatik_aus_polen/

Jest to wybór sztuk napisanych w latach 2001-2011 przeznajciekawszych polskich dramatopisarzy. Zebrane dramaty były publikowane i wystawiane w Polsce i zagranicą, niektóre - wielokrotnie nagradzane. Autorami tłumaczeń są Andreas Volk, Doreen Daumee, Roswitha Matwin-Buschmann oraz Bernhard Hartmann. Wydawcą e-booka jest Agencja Dramatu. Więcej informacji: www.theaterslam.wordpress.com

PRAPREMIERA FAZY DELTA RADKA PACZOCHY
13/01/2012
Najnowszą sztukę Radka Paczochy Faza Delta wystawił Teatr Wybrzeże wreżyserii Adama Orzechowskiego, w scenografii Magdaleny Gajewskiej i z muzyką Kormoranów.

CZYTANIA POLSKICH DRAMATÓW W BOCHUM
09/12/2011
Bar Babilon Radosława Paczochy w tłumaczeniu Bernharda Hartmanna, Śmierć człowiekawiewiórki Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w tłumaczeniu Andreasa Volka, Olga, eine charmante Frau Dany Łukasińskiej w tłumaczeniu Bernhard a Hartmanna zostaną zaprezentowane we fragmentach przez studentów reżyserii i wydziału aktorstwa
Folkwang Universitaet der Kuenste Essen. Opieka artystyczna prof. Brian Michaels. Wprowadzenie wygłosi dr Thomas Irmer.
9.12.2011, godz. 19.00, Zeche 1, Prinz-Regent-Strasse 60, Bochum. Wstęp wolny.

Wydarzenie jest organizowane przez Polski Instytut Duesseldorf we współpracy z Folkwang Universitaet der Kuenste Essen i Agencją Dramatu w Warszawie.

THEATERSLAM. NEUESTE DRAMATIK AUS POLEN
11-12/11/2011, 
Akademie der Künste, Berlin
TheaterSlam (Slam Teatralny) to dwudniowy maraton wydarzeń prezentujący najnowszą dramaturgię polską w Berlinie. Składa się z inscenizowanych prób czytanych, showcase’ów, spotkań i dyskusji z autoramioraz akcji „Skup historii”. Jest okazją do spotkania polskiej dramaturgii i niemieckiej publiczności teatralnej.
Przedstawimy berlińskiej publiczności dramaty autorów i autorek wielokrotnie nagradzanych, wydawanych I publikowanych w antologiach współczesnego dramatu: Małgorzatę Sikorską-Miszczuk, Magdę Fertacz, Pawła Demirskiego, Radosława Paczochę, Artura Pałygę, Antoninę Grzegorzewską, Danę Łukasińską i Michała Walczaka.
Projekt realizowany przez Agencję Dramatu w ramach Programu Kulturalnego Polskiego Przewodnictwa w Unii Europejskiej
www.theaterslam.wordpress.com

NUEVA ESCENA POLACA: TEATRO Y POLITICAL FICTION
20-22/10/2011, Teatro Valle-Inclan, Madryd

W ramach cyklu Una mirada al mundo (Spojrzenie na świat) odbędzie się projekt nueva escena polaca przedstawiający jedno z ciekawszych zjawisk w najnowszej polskiej dramaturgii: sztuki nawiązujące do gatunku political fiction.  Czytania sceniczne polskich dramatopisarzy Małgorzaty Sikorskiej Miszczuk, Magdy Fertacz i Pawła Demirskiego wyreżyserują Raúla Fuertes, Fefi Noia i Celli León.

20 października: godz.19.30 Śmierć Człowieka Wiewiórki / Małgorzata Sikorska Misczuk - próba czytana, reż. Raúl Fuertes

21 października: godz.19.30 Śmierć Podatnika / Paweł Demirski - próba czytana, reż. Fefa Noia

22 października: godz.19.30 - Śmierć Kalibana. Śpiewka ludowa / Magda Fertacz - próba czytana, reż. Cella León

Organizatorzy: Instytut Polski w Madrycie, Centro Dramático Nacional, Agencja Dramatu
Mecenasi: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, I, Culture
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Projekt realizowany w ramach Programu Kulturalnego Polskiego Przewodnictwa w Unii Europejskiej.

CZYTANIE BURMISTRZA W PROGRAMIE STUECKEMARKT
30/04/11
8 maja w Haus der Berliner Festspiele odbędzie się czytanie sztuki Burmistrz Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w reżyserii Niny Gühlstorff w ramach prezentacji zwycięzców tegorocznego konkursu Stueckemarkt Berliner Festspiele.

MAŁGORZATA SIKORSKA-MISZCZUK W FINALE KONKURSU STUECKEMARKT 2011
23/02/11
Małgorzata Sikorska-Miszczuk została laureatką jednego z najważniejszych konkursów dramaturgicznych Stueckemarkt organizowanego  w ramach Theatertreffen Berliner Festspiele. Jury w składzie Nurkan Erpulat, Martin Heckmanns, Jan Klata, Iris Laufenberg i Barbara Mundel wyróżnili 8 spośród 356 sztuk zgłoszonych z całej Europy. "Burmistrz" Sikorskiej-Miszczuk zostanie zaprezentowany w formie czytania scenicznego w ramach Theatertreffen, które odbędą się od 6 do 22 maja w Berlinie.

HERTAMULLERW ADAPTACJI MAGDY FERTACZ I AGNIESZKI KORYTKOWSKIEJ-MAZUR
03/01/11
Premiera spektaklu pt. Król kłania się i zabija na podstawie twórczości Müller w adaptacji Magdy Fertacz i reżyserki Agnieszki Korytkowskiej-Mazur odbędzie się 8 stycznia w Teatrze Dramatycznym w Warszawie.
Następne przedstawienia: 11 stycznia 2011 (19:30), 12 stycznia 2011 (19:30), 13 stycznia 2011 (19:30). Autorem scenografii jest Jacek Malinowski, w rolach Herty 1, Herty 2 i Herty 3 występują Klara Bielawska, Agnieszka Roszkowska i gościnnie Beata Fudalej.

BELGOWIE PO POLSKU
01/12/10
Od 4 do 7 grudnia w czterech warszawskich teatrach (Chłodnica, Dramatycznym, Studio i TR Warszawa) w formie czytań performatywnych zaprezentowane zostaną najciekawsze teksty belgijskich autorów takich jak: Philippe Blasband, Rudi Bekaert, Serge Kribus i Marie Henri. Autorami tłumaczeń są Michał Walczak, Paweł Sala, Małgorzata Sikorska-Miszczuk i Szymon Wróblewski.

"BRUNO SCHULZ: DER MESSIAS" Z WIEDNIA NA FESTIWALU R@PORT
20/11/10
Wiedeński Schauspielhaus pokaże spektakl Małgorzaty Sikorskiej Miszczuk w reżyserii Michała Zadary "Bruno Schulz - Messiah" 25 listopada w programie konkursowym Festiwalu R@port w Gdyni.

PRAPREMIERA "" W SCHAUSPIELHAUS
30/09/10
Prapremiera sztuki Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk
Bruno Schulz: Mesjasz
w reż. Michała Zadary
odbędzie się 9 października o godz.20.00 w Schauspielhaus w Wiedniu

MICKIEWICZ W ADAPTACJI SIKORSKIEJ-MISZCZUK
25/09/10
Dziś i jutro o godz.20.00 w Pałacyku Cukrowników w Warszawie - oratorium "Piekło nasze" na podstawie tekstów Adama Mickiewicza wadaptacji Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, reżyserii Marcina Libera, z muzyką Aleksandry Gryki. Śpiewa Chór Varsoviae Regii Cantoris.

PREMIERA ZAPACHU CZEKOLADY W DUBLINIE
20/09/10
Sztukę "The Scent of Chocolate" Radosława Paczochy wystawi Teatr Polski Irlandia w Focus Theatre w Dublinie w reżyserii Anny Wolf.

BURMISTRZ MAŁGORZATY SIKORSKIEJ MISZCZUK W FINALEE GDYŃSKIEJ NAGRODY DRAMATURGICZNEJ!
13/09/10

BIAŁE BALONIKI W TEATRZE WSPÓŁCZESNYM W SZCZECINIE
02/07/10
Piotr Ratajczak wyreżyserował sztukęBiałe Baloniki Magdy Fertacz w Teatrze Współczesnym w Szczecinie. Autorką scenografii jest Matylda Kotlińska a choreografem Arkadiusz Buszko.

SIKORSKA - MISZCZUK I FERTACZ W FINALE KONKURSU NA WYSTAWIENIE SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ
13/05/10
Szajba Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk z Teatru Polskiego we Wrocławiu znalazła się w finale XVI Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Do finału rekomendowano również sztukę Białe Baloniki Magdy Fertacz.

WALIZKA PANTOFELNIKA W ART/WORKS THEATRE
09/05/10

SIKORSKA MISZCZUK W MAGDEBURGU
20/03/10
TheaterMagdeburg planuje na16 kwietnia premierę nowej sztuki Małgorzaty Sikorskiej Miszczuk Das Ende der Welt/Koniec świata w tłumaczeniu Andreasa Volka i w reżyserii Niny Guehlstorff. Spektakl powstaje w ramach projektu OstOstOst - 20 Jahre Westen w kooprodukcji trzech teatrów z Chemnitz, Gera/Altenburg i Magdeburga.

PREMIERA DLADZIECI: BIALE BALONIKI
29/01/10
Najnowsza sztuka MagdyFertacz miała prapremierę w Teatrze Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi. Spektakl wyreżyserowała Agata Biziuk, autorką scenografii jest Katarzyna Proniewska-Mazurek.

ZAGINIONA CZECHOSLOWACJA W CZECHACH
20/01/10
Czeski miesięcznik poświęcony współczesnemu teatrowi opublikował w nr 1/10 Zaginioną Czechosłowację/Zmizele Ceskoslovensko (Polska Hra) Małgorzaty Sikorskiej Miszczuk w tłumaczeniu Romana Sikory.

WERDYKT JURY FESTIWALU NOWE SŁUCHOWISKA 2009
30/12/09
Jury Konkursu i Festiwalu NOWE SŁUCHOWISKA 2009 w składzie: Krzysztof Sielicki (kierownik literacki Teatru Polskiego Radia), Jacek Sieradzki (redaktor naczelny miesięcznika „Dialog”), Wacław Tkaczuk (konsultant programowy Teatru Polskiego Radia) na posiedzeniu w dniu 27.12.2009r., po wysłuchaniu wszystkich konkursowych projektów, zrealizowanych w Teatrze Polskiego Radia, zdecydowało o przyznaniu Nagrody Głównej Festiwalu twórcom słuchowiska „Pensjonat”: Piotrowi Mańkowi(tekst) i Dariuszowi Błaszczykowi (reżyseria). Zwycięski zespół otrzyma nagrodę w wysokości 15.000 zł brutto.

Ponadto Jury zwróciło uwagę na walory artystyczne realizacji słuchowiska „Strøkne Ann” Dany Łukasińskiej w reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz.

Jury z wysokim uznaniem przyjęło ideę i założenia konkursu, aby udostępnić antenę radiową autorom i reżyserom spoza kręgu stałych współpracowników Polskiego Radia i uważa za pożyteczne i wskazane kontynuowanie tej inicjatywy.
Krzysztof Sielicki
Jacek Sieradzki
Wacław Tkaczuk
Sporządziła Małgorzata Szymankiewicz (Sekretarz Jury)


FESTIWAL NOWE SŁUCHOWISKA 2009

25-29 grudnia 2009
Program III Polskiego Radia

Na antenie Polskiego Radia odbędzie się Festiwal NOWE SŁUCHOWISKA 2009. Jest to finał konkursu, w którym najlepsze słuchowisko zdobędzie Główną Nagrodę w wysokości 15.000 zł.
Trójka wyemituje pięć słuchowisk, których autorami są debiutujący dramatopisarze i młodzi reżyserzy. Organizatorzy, Teatr Polskiego Radia i Agencja Dramatu, zaprosili twórców słuchowisk do ścisłej współpracy od momentu powstania pomysłu po nagranie słuchowisk w studiach z zespołem Teatru Polskiego Radia. Role zagrali tacy aktorzy jak Danuta Szaflarska, Janusz Rafał Nowicki, Agnieszka Judycka, Leon Charewicz, Krzysztof Stelmaszyk, Eliza Borowska.
PROGRAM FESTIWALU NOWE SŁUCHOWISKA 2009
25 grudnia, godz. 15:05 - Zapach czekolady, Radosław Paczocha, reż. Michał Kotański
26 grudnia, godz. 15:05 - Pensjonat, Piotr Mańk, reż. Darek Błaszczyk
27 grudnia, godz. 19:05 - Nawigacja nocą, Zyta Rudzka, reż. Małgorzata Bogajewska
28 grudnia, godz. 21:05 - Troje w sypialni, Ewa Banaszkiewicz, reż. Mateusz Dymek
29 grudnia, godz. 21:05 - Strøkne Ann, Dana Łukasińska, reż. Anna Wieczur-Bluszcz
Więcej informacji

NAD Bielińskiego w Gorki Theater
25/11/09
Czytanie inscenizowane dramatu "Nad" Mariusza Bielińskiego, który jest laureatem tegorocznej Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej odbędzie się 3 grudnia o godz. 20.15 w Gorki Theater. Czytanie organizuje Instytut Polski w Berlinie i Agencja Dramatu.

PREMIERA ABSYNTU NA ŁOTWIE
10/11/09
Łotewski Teatr Observatorija
wystawi sztukę Absynt Magdy Fertacz. Spektakl reżyseruje Juris Jonelis, autorem scenografii jest Uģis Bērziņš. Premiera odbędzie się 14 listopada.
Ryski Teatr Observatorija jest jednym z najbardziej uznanych teatrów  na Łotwie. W 2009 roku Teatr Observatorija znalazł się na okładce American Theatre Magazine.

NOWE SŁUCHOWISKA 2009 -  wyniki I etapu
02/11/09
Jury Konkursu i Festiwalu NOWE SŁUCHOWISKA 2009 w składzie: Krzysztof Sielicki (kierownik literacki Teatru Polskiego Radia), Jacek Sieradzki (redaktor naczelny miesięcznika „Dialog”), Wacław Tkaczuk (konsultant programowy Teatru Polskiego Radia) jednomyślnie zakwalifikowało do II etapu Konkursu następujące projekty:

„Dom wesołej starości” – scenariusz radiowy Piotr Mańk, reżyseria Darek Błaszczyk;
„Nawigacja nocą” – scenariusz Zyta Rudzka, reżyseria Małgorzata Bogajewska;
„Strøkne Ann” – scenariusz Dana Łukasińska, reżyseria Anna Wieczur-Bluszcz;
„Trójka w sypialni” – scenariusz Ewa Banaszkiewicz i Mateusz Dymek, reżyseria Mateusz Dymek;
„Zapach czekolady” – scenariusz Radosław Paczocha, reżyseria Michał Kotański.

Wyróżnieni autorzy i reżyserzy zrealizują swoje projekty w studiach Teatru Polskiego Radia, a powstałe słuchowiska zostaną nadane w ramach Festiwalu NOWE SŁUCHOWISKA 2009 na antenie radiowej Trójki w grudniu br. Jury wyłoni najlepsze słuchowisko, którego twórcy otrzymają zdobędzie Nagrodę Główną w wysokości 15.000 zł.

NOWE SŁUCHOWISKA 2009 - konkurs i festiwal dla profesjonalistów
15/07/09
NOWE SŁUCHOWISKA 2009 to konkurs na projekt słuchowiska i festiwal wybranych słuchowisk na antenie Polskiego Radia.
Zapraszamy do udziału dramatopisarzy, pisarzy, dramaturgów, reżyserów i artystów,którzy stworzą tandem twórczy: autor tekstu i reżyser słuchowiska. Nagroda Główna Festiwalu to 15.000 zł.
Termin zgłoszeń do 15.10.09.
Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Więcej informacji
Regulamin konkursu
Formularz zgłoszeniowy

Dla mediów: plakat do publikacji
mailing_nowe_sluchowiska09.jpg

Grand Prix Festiwalu Dwa Teatry dla słuchowiska "Walizka"

08/06/09
Zdobywcą Grand Prix Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry - Sopot 2009” dla utworu radiowego została "Walizka" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, w reżyserii Julii Wernio, zgłoszone do konkursu przez Program 2 Polskiego Radia. 

Szajba i Walizka nagrodzone!
16/05/09
Inscenizacje dwóch sztuk Małgorzaty Sikorskiej Miszczuk nagrodzono na festiwalu R@port w Gdyni. "Szajba" w reż. Jana Klaty otrzymała Nagrodę a "Walizka" w reż. Piotra Kruszczyńskiego - wyróżnienie przyznane przez jury IV Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych. Akredytowani przy festiwalu dziennikarze przyznali swoją nagrodę spektaklowi "Szajba".

Szajba we Wrocławiu
08/05/09
Szajbę Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk wystawił Teatr Polski we Wrocławiu w reżyserii Jana Klaty. Występują m.in. Kinga Preis, Bartosz Porczyk, Wojciech Ziemiański, Anna Ilczuk.Polski dramat w Sztokholmie
23/03/09
27 marca Śmierć Człowieka Wiewiórki zostanie zaprezentowana publiczności szweckiego Turteater. Miesiąc później, 24 kwietnia
aktorzy teatru wykonają w formie scenicznego czytania Absynt Magdy Fertacz. Imprezę organizuje Turteater, Instytut Polski w Sztokholmie oraz Instytut Teatralny.


Czytanie Trash Story w Maxim Gorki Theater
18/03/09
Próba Czytana dramatu Trash Story Magdy Fertacz
tłumaczenie Andreas Volk, reżyseria Bożena Baranowska
21 marca o godz.20.15, Gorki Studio Berlin
Zapraszamy wszystkich odwiedzających Berlin!


CZYTANIE SZWAJCARII
poniedziałek, 9 marca, godz. 19.00
Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy im. G.Holoubka

CZYTANIE SZWAJCARII to wzorcowy projekt oparty na współpracy szwajcarskich dramatopisarzy, młodych tłumaczy literatury z języka niemieckiego, reżyserów rozpoczynających karierę i profesjonalnych aktorów. Celem projektu jest przybliżenie polskiejpubliczności teatralnej najciekawszych utworów szwajcarskiej młodej dramaturgii. Autorzy prezentowanych dramatów Darja Stocker, Daniela Janjic oraz Reto Finger  odnoszą sukcesy na tak ważnych scenach  niemieckojęzycznych jak Schauspielhaus Hannover czy Nationaltheater Mannheim.

Efekt końcowy projektu, czyli inscenizowane próby czytane są wynikiem ponad dwumiesięcznej pracy uczestników projektu. Wybrani w drodze konkursu tłumacze Anna Chałabiś, Joanna Diduszko i Tomasz Ososiński przygotowali swoje przekłady w drodze warsztatowych poszukiwań. Warstwę literacką konsultowali z autorami oryginałów oraz z opiekunem artystycznym tłumaczeń Sławą Lisiecką, która jestautorytetem w dziedzinie przekładów literatury niemieckojęzycznej. Teksty poddano ocenie i próbom prowadzonym przez reżyserów i zespół aktorów Teatru Dramatycznego. Doskonalenie tłumaczenia odbywało się na etapie tzw. prób stolikowych a także w warunkach tworzenia spektaklu. Tłumacze uczestniczyli w próbach teatralnych i mogli w ten sposób nadać przekładom najlepszy kształt. Literatura i sztuka przekładu zostały skonfrontowane z teatralną rzeczywistością. W rezultacie powstały świetne literacko i dramaturgicznie teksty. Autora najlepszego przekładu Pro Helvetia Warszawa zaprosi na kilkutygodniową rezydencję w Domu Tłumacza Looren w Szwajcarii.

Czytania sceniczne przygotowali reżyserzy, których wyróżniły wcześniejsze szczególnie udane realizacje: Marta Ogrodzińska (“Patty Diphusa”), Katarzyna Raduszyńska (“Arabska noc”) i Michał Kotański (“Spalenie matki”). Muzykę zaimprowizuje na żywo szwajcarski DJ Serge Perret a na koniec zagra dla wszystkich w Cafe Kulturalna - początek imprezy o 22.00.

Bezpłatne wejściówki wydawane są w kasie Teatru Dramatycznego na hasło „Pro Helvetia”. Rezerwacja: bow@teatrdramatyczny.pl, tel. 22 656 68 65

Organizatorzy: Agencja Dramatu, Pro Helvetia Szwajcarska Fundacja dla Kultury, Teatr Dramatyczny

PROGRAM

“Ktoś taki jak ja też by mnie nie powstrzymał od skoku”, Reto Finger tłum. Joanna Diduszko, reż. Katarzyna Raduszyńska

“Żółte dni”, Daniela Janjić, tłum. Tomasz Ososiński, reż. Marta Ogrodzińska

“Nachtblind”, Darja Stocker, tłum. Anna Chałabiś, reż. Michał Kotański

Opracowanie muzyczne i improwizacje na żywo: DJ Serge Perret
Występują aktorzy Teatru Dramatycznego
Opieka artystyczna tłumaczeń: Sława Lisiecka
Koncepcja i koordynacja projektu: Marta Sztanka i Marta Wójcicka


Autorzy w półfinale Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej
16/02/09
Sztuki autorów reprezentowanych przez Agencję Dramatu zostały zakwalifikowane do półfinału Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej: "Koniec świata w Dębkach" Moniki Powalisz, "Karaoke" i "Szczęście Kolombiny" Marka Kochana oraz "Człowiek z Polski w czekoladzie" Małgorzaty Sikorskiej Miszczuk. Gratulujemy autorom!

Prapremiera Walizki
14/02/09
Teatr Polski w Poznaniu wystawił dramat Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk Walizka, który zdobyl Nagrodę Główną i Nagrodę Publiczności w konkursie Metafory Rzeczywistości we wrześniu 2008. Spektakl reżyseruje Piotr Kruszczyński.

Konkursu na debiut słuchowiskowy rozstrzygnięty
22/12/08
Jury w składzie Krzysztof Sielicki (kierownik literacki Teatru PR), Marta Sztanka (Agencja Dramatu), Wacław Tkaczuk (konsultant programowy Teatru PR) przyznało I Nagrodę (w wysokości 4.000 zł.) w konkursie na debiut słuchowiskowy za tekst "Księgapsa" Mariusza Bielińskiego (godło "Marek"). Dwie II Nagrody (w wysokości 2.500 zł.) zdobyły teksty „Bieda show” Jakuba Michalaka (godło "Czarny Diament") oraz "Ósma dziesięć o zmierzchu" Marty Pastwy (godło "Delfin"). Dwie III Nagrody (1.500 zł.) zdobyły teksty "Transakcja" Roberta Erdmanna (godło "Nenia") i "Wszystko takie smutne" Barbary Sadurskiej (godło "sadowocowy"). Do konkursu zgłoszono 68 tekstów. Słuchowiska laureatów zostaną zrealizowane i nadane w Teatrze Polskiego Radia w najbliższych miesiącach.  Protokół z posiedzenia jury

Prapremiera "Trash Story"
16/11/08
Prapremiera dramatu Trash Story Magdy Fertacz, który zdobył Gdyńską  Nagrodę Dramaturgiczną odbędzie się w Teatrze Ateneum w Warszawie 21 listopada. Spektakl reżyseruje Ewelina Pietrowiak, występują Jadwiga Jankowska-Cieślak, Maria Pakulnis, Tadeusz Borowski, BartłomiejNowosielski i Marta Gajko (gościnnie).

Premiera słuchowiska Marka Kochana
15/11/08
Zapraszamy w środę 19 listopada o godz.20.09 w programie I Polskiego Radia na premierę słuchowiska Muzyka Supermarketów Marka Kochana. Słuchowisko w opracowaniu muzycznym Renaty Baszun reżyseruje Andrzej Piszczatowski. Występują Sławomir Pacek, Adam Woronowicz, Ewa Dałkowska, Janusz R. Nowicki, Lucyna Malec, Zygmunt Sierakowski, Milena Suszyńska, Jarosław Gruda, Maria Robaszkiewicz.
Bohater słuchowiska
Muzyka supermarketów, Jarek, to młody muzyk, grający w filharmonii na trąbce. Pochodzi z muzycznej rodziny - nieżyjący już ojciec był kompozytorem, matka jest śpiewaczką na muzycznej emeryturze. W orkiestrze nie wiedzie mu się dobrze, nie gra w pierwszym składzie. Pewnego dnia spotyka kolegę sprzed lat, który proponuje mu współpracę. Jarek ma komponować muzykę dla sklepów - miłą, przyjemną i zachęcającą do wydawania pieniędzy. Mężczyzna przyjmuje pierwsze zlecenie.
 
Czytanie Trash Story w Warszawie
15/10/08
W poniedziałek 20 października o godz. 20.00 na Małej Scenie Teatru Studio  odbędzie się czytanie sztuki Magdy Fertacz Trash Story. Opieka reżyserska Bartosz Zaczykiewicz, czytają: Lena Frankiewicz, Elżbieta Piwek, Izabela Szela, Wiesław Cichy, Krzysztof Skonieczny.

Wiewiórka w Bukareszcie
10/10/08
Teatr 2xU wystąpi 20 pazdziernika w Teatrze Odeon w Bukareszcie ze spektaklem "Śmierć Człowieka Wiewiórki" w reż. Marcina Libera. Jest to czwarty pokaz spektaklu  na zagranicznym festiwalu teatralnym.

Teatr Polskiego Radia i Agencja Dramatu ogłaszają konkurs
20/09/08
Zadebiutuj jako autor słuchowiska w Programie III Polskiego Radia. Jeśli potrafisz pisać świetne teksty, jesteś dobrym obserwatorem współczesności i masz do powiedzenia ważne rzeczy o ważnych sprawach - napisz słuchowisko na konkurs organizowany przez Polskie Radio i Agencję Dramatu. Do 30 listopada 2008r. czekamy na twój scenariusz 30 minutowego słuchowiska (ok. 15-17 stron znormalizowanego wydruku). Prześlij go w trzech egzemplarzach oraz w kopercie oznaczonej godłem pod adres: Teatr Polskiego Radia, ul. Woronicza 17, 00-950 Warszawa z dopiskiem na kopercie : „Konkurs Otwarta antena”. Koniecznie przeczytaj Regulamin Konkursu
Więcej informacji o konkursie: tel. 22 645 54 53, 645 54 56

Malgorzata Sikorska-Miszczuk wygrala konurs
Metafory rzeczywistosci
15/09/08
Dramat Walizka zdobyl Nagrode Glowna i Nagrode Publicznosci w konkursie organizowanym przez Teatr Polski w Poznaniu. W konkursie wzielo udzial 146 autorow. Prapremiera Walizki odbedzie sie w poznanskim Teatrze Polskim. 

Hamlet 44
w projekcie Odczytać Powstanie
01/08/08
Premiera spektaklu Hamlet 44 w reżyserii Pawła Passiniego - 1 sierpnia, następne pokazy 4,5 i 6 sierpnia o godz.22.00 w Parku Wolności Muzeum Powstania Warszawskiego. Dramaturgia: Magdalena Fertacz i Artur Pałyga. Występują m.in.: Władysław Kowalski, Jan Englert, Beata Zygarlicka, Maria Niklińska. Muzyka: Tomasz Gwinciński.

Herbert: Rekonstrukcja poety
<;/span>
27/07/08
Spektakl multimedialny w reżyserii Marcina Libera odbędzie się na Placu Krasińskich w Warszawie o godz. 21.30. Dramaturgia - Małgorzata Sikorska-Miszczuk, występują: Andrzej Chyra, Jan Peszek, Maja Ostaszewska, Rafał Fudalej. Muzyka na żywo: Leszek Możdżer, Robert Piotrowicz.

Premiera Wypalonych w reż. Moniki Powalisz
05/07/08
Zapraszamy na premierę sztuki Wypaleni Jarosława Kamińskiego w reżyserii Moniki Powalisz. Spektakle odbędą się 11, 12 i 13 lipca o godzinie 20.00 w Starej Drukarni przy ul. Ogrodowej 31/35 (róg ul.Żelaznej). Występują Noemi Rogalewska, Artur Krajewski i Marcin Zarzeczny.
"W spektaklu Wypaleni model terapii stapia się z modelem teatru – granice gry, przeżywania, wchodzenia w postać, zostają zatarte. Prawda o relacjach międzyludzkich rodzi się w chwilach napięć i przesileń, którym podlegają aktorzy próbujący wejść w rolę moderatora, partnera w terapii czy wreszcie bohatera terapii. Sednem tego eksperymentalnego przedstawienia jest próba odpowiedzi jak znaleźć metodę aby umieć przeżywać swoje własne człowieczeństwo."


Najnowsza książka Marzeny Brody
01/07/08
Wkrótce premiera najnowszego zbioru poezji Marzeny Brody pt. Prawo brzoskwinki do gromu. Wydawcą jest Instytut Mikołowski. Jerzy Jarzębski w recenzji książki napisał "Poezja ta podług mnie należy do najciekawszych zjawisk artystycznych, jakie istnieją w dzisiejszej polskiej literaturze."

Czytanie dramatu Śmierć Człowieka Wiewiórki w New Haven
21/06/08
Premierowe czytanie sztuki Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w USA - w ramach International Festival  of Arts & Ideas w Long Wharf Theatre.

Teatr 2xu/ustausta wystąpi w Teatrze Studio
12-13/06/08
Dwukrotna prezentacja spektaklu Śmierć Człowieka Wiewiórki w reżyserii Marcina Libera otworzy tegoroczne Theaterbiennale w Wiesbaden.

Agencja Dramatu gratuluje Magdzie Fertacz
20/05/08
autorce sztuki Trash Story, która została laureatką pierwszej edycji  Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.
W uzasadnieniu werdyktu jury napisało: „Za utwór najbardziej oryginalny, wielowarstwowy, a zarazem stanowiący bardzociekawe wyzwanie inscenizacyjne dla twórców teatru Kapituła uznała sztukę Magdy Fertacz
Trash Story.
Trash Story zaciekawia poetycką refleksją na temat stanu ducha współczesnych ludzi z ich nieoswojonymi traumami; Autorka umiejętnie splata kilka tematów i planów, słania do pytań o ciągłość doświadczenia historycznego i do podjęcia próby uporządkowania zbiorowej pamięci. Jej sztuka prowokuje do przemyśleń i przewartościowań, sprzyja reinterpretacji pokutujących mitów "bohaterstwa" czy tradycyjnych ról społecznych.”

Najnowsza sztuka Sikorskiej-Miszczuk

19/05/08
W środę 21 maja o godz. 19.00 w Teatrze na Woli odbędzie się czytanie sztuki pt. Burmistrz Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk. Czytanie reżyseruje Iwo Vedral.

Czytania Trash Story Magdy Fertacz
14/05/08
Czytanie sztuki
Trash Story Magdy Fertacz w ramach Finału Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej odbędzie się w niedzielę 18 maja o godz. 14.00 na Małej Scenie Teatru Miejskiego w Gdyni. MagdaFertacz jest jedną z pięciu dramatopisarzy laureatów gdyńskiego konkursu. Czytanie wyreżyseruje Marcin Liber, wystąpią aktorzy Teatru Miejskiego. (Finał Gdyńskiej Nagrody i ogłoszenie werdyktu Kapituły odbędzie się we wtorek 20 maja.)
Trash Story ponownie zaprezentują aktorzy Teatru Wybrzeże w cyklu "Teatr przy stole" 27 maja o godz. 18.30 w Dworku Sierakowskich w Sopocie a TVP Kultura transmituje to wydarzenie 2 czerwca.

Magda Fertacz finalistką Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej

15/04/08
Sztuka Magdy Fertacz pt. Trash Story została zakwalifikowana do finału konkursu Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna. Rozwiązanie konkursu nastąpi 20 maja podczas Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@port.

Teatr 2xu/ustausta wystąpi w Teatrze Studio
04/04/08
Zapraszamy 4 i 5 maja do Teatru Studio na spektakl Śmierć Człowieka Wiewiórki w reżyserii Marcina Libera.

Prapremiera Magdy Fertacz na Scenie Studio Teatru Narodowego

10/03/08
Studio Dramatu Teatru Narodowego i Agencja Dramatu zapraszają na premierę sztuki Magdy Fertacz pt. Kurz 18 marca o godz. 19.00 na Scenie Studio. Reżyseria: Anna Trojanowska, scenografia: Agnieszka Zawadowska, w obsadzie: Agnieszka Warchulska, Przemysław Sadowski, Andrzej Konopka. 
Następne przedstawienia odbędą się 19 i 20 marca oraz 4, 5 i 6 kwietnia o godzinie 19.00.
Sztuka opowiada o nieumiejętności uczciwego, pozbawionego egoistycznych przesłanek, zbliżenia się do drugiego człowieka. ON i ONA, sami ułomni emocjonalnie, muszą stawić czoło wyzwaniu, jakim jest rodzicielstwo. Pojawienie się ONO, odsłania głęboko ukryte i nieuświadomione emocje. Gdzie jest początek i czy jest szansa na koniec, ciągnącej się przez pokolenia  deformacji miłości? Czy możliwe jest, spotkanie tego co męskie, z tym co kobiece na głębokim, pełnym zrozumienia poziomie?
Rezerwacja biletów: poniedziałek–piątek, 9.oo – 18.oo  tel. 0 22 692 06 64 (604).

Premiera słuchowiska Anny Mentlewicz pt. "Nasze muszkietery"
06/03/08
Premiera odbędzie się w niedzielę 9 marca o godz. 19:05 na antenie Programu I Polskiego Radia w ramach cyklu Scena Dokumentu. Reżyseria Jan Warenycia, realizacja akustyczna Tomasz Perkowski, opracowanie muzyczne Marian Szałkowski. Obsada: Barbara Zielińska (Zofia), Anna Gornostaj (Maria), Sławomir Pacek (Jan), Jacek Braciak (Policjant), Piotr Bajor (Ksiądz), Marek Barbasiewicz (Prawnik).
Słuchowisko Anny Mentlewicz "Nasze muszkietery" nawiązuje do wydarzeń, które rozegrały się w lipcu 2005 roku we Włodowie. Wiejska społeczność próbuje uniemożliwić aresztowanie jednego z uczestników linczu na sąsiedzie recydywiście zastraszającym okolicę.  To prawdziwe wydarzenie stało się punktem wyjścia do zmierzenia się z tym trudnym tematem.  Autorka nie daje jednoznacznych odpowiedzi, nie próbuje oceniać żadnej ze stron, daje słuchaczowi możliwość refleksji nad wydarzeniami.


Agencja Dramatu i Instytut Polski w Berlinie zapraszają na Próbę Czytaną w cyklu DOKUMENTARDRAMA.PL "Von heute an wollen wir gut sein" (Od dziś będziemy dobrzy) Pawła Sali
20/02/08
Tłumaczenie Andreas Volk, reżyseria Bożena Baranowska, wykonanie aktorzy Europäisches Theaterinstitut.

piątek, 29 lutego 2008, godzina 20.00
Europäisches Theaterinstitut, Rungestr. 20, Berlin
Partner projektu: Instytut Książki
Organizatorzy: Polnisches Institut Berlin
Agencja Dramatu / Polish Plays Agency www.agencjadramatu.pl
Europaeisches Theaterinstitut

Monodram Anny Mentlewicz "Kochany synu" w TVP Kultura
01/02/08
Prapremiera monodramu w wykonaniu Elżbiety Czerwińskiej i reżyserii Remigiusza Grzeli odbędzie się W poniedziałek 4 lutego o godz. 23.45 w ramach programu Czytanie Dramatu.
Opieka reżyserska Łukasz Barczyk, realizator TV Katarzyna Kolber, realizacja dźwięku Ewa Bartosik,
realizacja światła Dariusz Łukasik, operatorzy kamer Kuba Czerwiński, Janusz Witkowski, opieka scenograficzna Małgorzata Chachaj, produkcja Anna Marczakiewicz.

Teatr ustausta/2xu wystąpi ze spektaklem "Śmierć Człowieka-Wiewiórki" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w reżyserii Marcina Libera w teatrach Kampnagel w Hamburgu i Hebbel am Ufer w Berlinie.
01/12/07
Przedstawienie zostanie zaprezentowane 30 listopada i 1 grudnia podczas festiwalu TRANSFUSION 2007. Platform fuer Kunst/Theorie/Medien/Kritische Diskussion w Hamburgu. W Berlinie pokazy odbędą się 14 i 15 grudnia w ramach 2. Festiwalu Młodego Teatru Europejskiego CUT & PASTE. Organizatorem festiwalu jest Teatr Hebbel am Ufer (HAU) uznawany za jedno z najważniejszych berlińskich miejsc prezentacji współczesnego międzynarodowego teatru.
Występy Teatru ustausta/2xu wspierają Fundacja Roberta Boscha, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej i Instytut Adama Mickiewicza.

Premiera słuchowiska Bilet Powrotny Anny Mentlewicz
20/11/07
Zapraszamy na słuchowisko "Bilet powrotny" Anny Mentlewicz w czwartek 29 listopada o godzinie 20.00. Słuchowisko w reżyserii Janusza Kukuły zostanie nadane na antenie Jedynki w ramach Teatru Polskiego Radia.
Występują: Magdalena Różczka, Marcin Przybylski. Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska. Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski.
W programie również rozmowa z autorką Anną Mentlewicz.

Premiera monodramu Pawła Sali
10/10/07
W Teatrze Wytwórnia 19 października o godzinie 19.00 odbędzie się premiera monodramu Zamarznięta Pawła Sali w wykonaniu Ewy Szykulskiej w reżyserii autora.

Premiera Sikorskiej-Miszczuk w Teatrze w Jeleniej Górze
02/09/07
Śmierć człowieka wiewiórki w reżyserii Natalii Korczakowskiej od 27 września w Teatrze Jeleniogórskim.

Katarzyna Medycejska
02/09/07
Prapremiera najnowszej sztuki Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk - 16 września o godz. 17.00 i 19.00 w ramach Festiwalu MIASTO organizowanego przez Teatr w Legnicy. Teatr Usta Usta pokaże spektakl BÓG/HONOR/OJCZYZNA w reżyserii Marcina Libera na podstawie dramatu Katarzyna Medycejska.
Tematem sztuki są konflikty religijne i spiski polityczne, mające na celu wzniecić nienawiść do innowierców w imię „prawdziwego” Boga. Inspiracją historyczną są wydarzenia związane z Nocą św. Bartłomieja w Paryżu w 1572 roku, której główną bohaterką była Katarzyna z Medyceuszy.

Spotkanie autorskie z Markiem Kochanem
02/09/07
W poniedziałek 17 września o godzinie 19.00 w Teatrze Rozmaitości odbędzie się spotkanie promujące najnowszą książkę Marka Kochana pt.  Plac zabaw (Wydawnictwo W.A.B.).

Nagrodzony "Ostatni koncert"
Moniki Powalisz
29/07/07
Ostatni koncert ze scenariuszem Moniki Powalisz i rysunkami Tymka Jezierskiego wygrał konkurs na komiks o Powstaniu Warszawskim. Na konkurs zorganizowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego napłynęło 30 prac, jury obradowało pod przewodnictwem Henryka Chmielewskiego "Papcia Chmiela".
W środę 1 sierpnia Gazeta Wyborcza opublikuje Ostatni koncert.
więcej...

Zakrockina chłodno
10/07/07
Zapraszamy  na spotkanie z PapąZaza  w  czwartek, 19 lipca o godzinie 20.05 w kawiarni na Chłodnej 25. Wejście bezpłatne.
"Nowa, chromatyczna mbira i zawodna elektronika, która pomaga gdy przeszkadza i kilka nowych pozytywek" .


Premiera komiksu Moniki Powalisz i Tymka Jezierskiego

10/07/07
Monika Powalisz napisała a Tymek Jezierski narysował komiks pt. Mysz Wittgensteina. Komiks ukaże się w oficynie Kultura Gniewu.
Premiera komiksu w ten piątek 20 lipca o godz. 20.00 na Chłodnej 25. Zagra DJ mikroman.
więcej...

Nagroda dla Sikorskiej-Miszczuk
02/07/07
Małgorzata Sikorska-Miszczuk otrzymała wyróżnienie dla autorki tekstu dramatycznego w XVIII Ogólnopolskim Konkursie na wystawienie polskiej sztuki współczesnej za dramat Śmierć człowieka wiewiórki.
Główne nagrody w konkursie przyznano Teatrowi im. Modrzejewskiej w Legnicy za spektakl Osobisty Jezus Przemysława Wojcieszka oraz Białostockiemu Teatrowi Lalek za przedstawienie Baldanders Marcina Bikowskiego i Marcina Bartnikowskiego.


Czytanie Sikorskiej-Miszczuk we Wrocławiu

 W poniedziałek 18 czerwca o godzinie 20.00 - Próba Czytana dramatu Śmierć człowieka wiewiórki Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w reżyserii Igi Gańczarczyk i Magdy Stojowskiej  z udziałem aktorów Teatru Współczesnego we Wrocławiu. Czytanie odbyło się w studenckim Jazz Klubie Rura w ramach projektu Cenrala 71.
więcej...

Instalacja dźwiękowa "Modularna bajka"
06/06/07
W ramach imprezy PSO TY - Akcji dla małych i dużych dzieci Patryk Zakrocki przygotował instalację pt. Modularna Bajka.
Plastyczne i teatralne PSOTY na terenie FABRYKI PZO  9 i10 czerwca w godz. 11-19, Fabryka PZO, ul. Grochowska 316/320.

Nagroda dla aktora "Spalenia matki"
12/05/07
Piotr Jankowski otrzymał nagrodę 47. Kaliskich Spotkań Teatralnych za rolę Karola w przedstawieniu "Spalenie matki" Teatru Wybrzeże w reżyserii Michała Kotańskiego.
więcej...

"Śmierć człowieka wiewiórki" wyróżniona

12/05/07
Sztuka Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk została nominowana do finału XIII Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Sala na Festiwalu R@port
25/04/07
Splalenie matki Pawła Sali z Teatru Wybrzeże w reż. Michała Kotańskiego  zostanie zaprezentowane 18 maja na Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@port w Gdyni.
więcej...

"Spalenie matki" na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych
06/05/07
Do programu 47. Kaliskich Spotkań Teatralnych zaproszono spektakl Spalenie matki Pawła Sali z Teatru Wybrzeże. Aktorzy występujący w sztuce Sali  konkurowali o nagrodę za kreację aktorską. Pokaz konkursowy odbył się 11 maja na Dużej Scenie Teatru im. W. Bogusławskiego w Kaliszu.
więcej...

Rewizje.pl
29/03/07
Trwa 9. Przegląd Współczesnego Dramatu Rewizje.pl organizowany przez Lubuski Teatr. Andrzej Buck, dyrektor artystyczny powiedział o programie Przeglądu: "(...) rewidujemy, na ile teatr może towarzyszyć współczesności, wreszcie – rewidujemy, co pozostało z pokolenia porno i młodych brutalistów."
więcej...

Zakrocki do Chaplina                                                                                      
18/03/07
Patryk Zakrocki i Hopsiup Project wystąpili podczas Święta Niemego Kina jako taperzy do filmów z udziałem niezapomnianych komików niemego kina. Najnowszą wersję dźwiękową filmów Chaplina i Keatona Zakrocki przygotował razem z dziećmi z grupy artystycznej Hopsiup Project i Polsko Angielskiej Akademii Przedszkolaka.
więcej...

Więcej niż jedno życie
17/03/07
Więcej niż jedno życie Pawła Sali znalazło się w ścisłym finale Konkursu scenariuszowego Hartley-Merrlill organizowanego przez Mistrzowską Szkołę Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Na konkurs wpłynęło 150 zgłoszeń, najwięcej w historii polskiej edycji konkursu. Główną Nagrodę zdobył scenariusz Tamagotchi Marcina Wrony i Grażyny Treli.